ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

Το Γυμνάσιο Πλατέος έχει μια ιστορία αδιάκοπης λειτουργίας 65 περίπου ετών από τη δημιουργία του όπου φοίτησαν πολλές γενιές μαθητών. Ξεκίνησε τη λειτουργία του ως ιδιωτικό αμέσως μετά τον εμφύλιο και από το 1964  ως το 1977  λειτούργησε ως 6τάξιο δημόσιο Γυμνάσιο και από το 1978 ως σήμερα λειτουργεί ως 3τάξιο Γυμνάσιο και μέχρι το 1985 φιλοξενούσε μαθητές από εφτά χωριά (Κλειδί, Πλάτανο, Τρίκαλα, Άδενδρο, Λειανοβέργι, Παλαιοχώρι και Πλατύ) σε δύο από τα οποία ανεγέρθηκαν δύο καινούρια διδακτήρια (Τρικάλων και Αδένδρου) και για αυτό αποχώρησαν οι μαθητές οι προερχόμενοι από αυτά τα χωριά. Συστεγάζεται δε με το Λύκειο Πλατέος σε ένα νέο διδακτήριο με άνετους χώρους και άρτια εξοπλισμένο από υλικοτεχνικής άποψης.

Η χωρητικότητά του είναι τόση ώστε να πληρεί τις προϋποθέσεις λειτουργίας και την ικανότητα κάλυψης μεγαλύτερων αναγκών όπως αποδεικνύεται και από τα δεδομένα στο πρόγραμμα του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ «Αποτύπωση Σχολικής Μονάδας»  όσον αφορά τον μαθητικό πληθυσμό ανά αίθουσα, τα γραφεία των καθηγητών, τα εργαστήρια και τους λοιπούς χώρους . Αναλυτικότερα διαθέτει:

9 αίθουσες διδασκαλίας (5 από τις οποίες ακόμη και αν χωριστούν στη μέση, πληρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις για την κάλυψη των διδακτικών αναγκών).

1 εργαστήριο Πληροφορικής

1 εργαστήριο Χημείας

1 κλειστό Γυμναστήριο (χρησιμοποιείται και ως αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Γραφείο Διευθυντή

Γραφείο Καθηγητών

Στο Γυμνάσιο μας διδάσκονται 3 ξένες γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά) με δυνατότητα εκμάθησης  περισσοτέρων γλωσσών ανάλογα με τις προτιμήσεις των μαθητών.

Διαθέτει ένα πολύ μεγάλο αύλειο χώρο με 2 γήπεδα μπάσκετ, 1 γήπεδο βόλεϊ, παρτέρια και παγκάκια, ενώ το 2007 ο αύλειος χώρος αναπλάστηκε με καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.